|   | 

Dom

Zraszacze - jak je wybrać?

Sezon na prace ogrodowe rozpocznie się za chwile na dobre, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne narzędzi. Jednym z obowiązkowych elementów prac ogrodowych są zraszacze, które pozwalają na skuteczne dotarcie z wodą nawet do odległych zakątków ogrodu. Czym kierować się przy wyborze zraszaczy ogrodowych?

Podlewanie - woda daje życie!

O tym, jak ważne jest podlewanie roślin nie trzeba chyba nikomu wspominać. Stały dopływ wody jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju roślin - niejednokrotnie bywa tak, że drzewo czy krzew nie jest dostatecznie zasilone w wodę przez glebę, dlatego konieczne jest dodatkowe jego podlewanie. Regularnie podlewana, właściwie pielęgnowana roślinność w ogrodzie szybko odwdzięczy się doskonałym wyglądem. O tym zresztą marzy chyba każdy posiadacz ogrodu - posiadanie eleganckiego, idealnie zielonego trawnika czy bujnej roślinności przed domem zdecydowanie dodaje uroku działce.

Warto przy tym pamiętać, że podlewanie roślin można, a wręcz należy wykonywać nie tylko w ciągu sezonu, ale przez cały rok. W szczególności dotyczy to drzew iglastych, które w zimie nie mają dostępu do wody, bowiem ta zamarza w glebie.

Zraszacze ogrodowe - rodzaje

Wybór odpowiedniego zraszacza powinien zależeć nie tylko od zasobności portfela (te urządzenia są bowiem relatywnie tanie), ale przede wszystkim od wielkości podlewanej powierzchni. Owszem, duży ogród wygląda pięknie, ale jednocześnie odpowiednie jego nawodnienie potrafi być nie lada wyzwaniem.

Najprostszym, a jednocześnie jednym z najbardziej popularnych typów zraszaczy są urządzenia ręczne, choćby w formie pistoletów albo dysz. To dosyć proste konstrukcje, których obsługa ogranicza się do podłączenia do źródła wody oraz regulacji ciśnienia strumienia. Oczywiście, tego rodzaju rozwiązania wyróżniają się przede wszystkim niską ceną - można je kupić już za kilka złotych - ale bardzo często w parze idzie przeciętna jakość wykonania (połączenia szybko się rozszczelniają). Z kolei nieco lepiej wykonane pistolety kosztują już ponad 100 złotych, ale jednocześnie nadal nie eliminują podstawowego problemu, jakim jest kiepski komfort użytkowania, szczególnie widoczny w przypadku nieco większych ogrodów. Dodatkowo, takie urządzenia generują raczej kiepskie ciśnienie, przez co podlewanie zielonej powierzchni zajmuje znacznie więcej czasu.

Alternatywą dla ręcznych produktów są stacjonarne zraszacze ogrodowe, dostępne w formie urządzeń oscylacyjnych, pulsacyjnych, obrotowych, jak również cyrkulacyjnych. Zasada działania takich zraszaczy jest bardzo prosta - wystarczy podłączyć je do źródła wody, a następnie ustawić w dowolnym miejscu ogrodu. W porównaniu ze urządzeniami ręcznymi, te stacjonarne nie potrzebują praktycznie żadnego nadzoru.

Jak wybrać zraszacz?

O ile w przypadku urządzeń ręcznych wybór jest relatywnie prosty, o tyle zakup zraszacza stacjonarnego to już nieco większe wyzwanie. Na jakie cechy produktu warto zwrócić szczególną uwagę?

Podstawowym parametrem na który koniecznie należy zwrócić uwagę jest obszar nawadniania. Najmniejsze produkty tego rodzaju, jak choćby popularny zraszacze cyrkulacyjne firmy Karcher (sprawdź tutaj: https://www.kaercher.com/pl/home-garden/systemy-nawadniania/zraszacze.html) nawadniają powierzchnie rzędu 64 metrów kwadratowych, ale znaleźć można także urządzenia, które dostarczą wodę na przestrzeni aż 320 metrów kwadratowych.

Aby podlewanie ogrodu było jeszcze bardziej skuteczne, warto upewnić się czy wybrany zraszacz wyposażony jest w możliwość zmiany kierunku strumienia wody. Taka regulacja kąta pracy pozwoli na łatwą kontrolę zasięgu podlewania, a w konsekwencji, zwiększy jego skuteczność.

Ogrodowe zraszacze typu stacjonarnego z oferty lepszych firm są także często wyposażone w specjalne przesłony. Dzięki nim, użytkownik nie zostanie ochlapany wodą podczas zmiany kąta nawadniania. Dla własnego komfortu warto sprawdzić, czy wybrane urządzenie posiada taką funkcję. Niby woda jeszcze nikomu nie zaszkodziła, ale z drugiej strony nagły strumień zimnej wody wydobywającej się pod ciśnieniem nie jest specjalnie przyjemny.

Ile kosztuje dobrej jakości stacjonarny zraszacz? W zależności od typu, zraszacze ogrodowe można kupić już za kilkadziesiąt złotych (proste urządzenia obrotowe), natomiast nieco bardziej zaawansowane propozycje, jak choćby zraszacze oscylacyjne, to wydatek rzędu 200 złotych.  

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!