|   | 

Dom

Automatyczne ekspresy do kawy – co warto o nich wiedzieć?

Kawosze uwielbiają aromat świeżych ziaren, a picie kawy jest dla nich sztuką i relaksem w jednym. Dlatego też większość decyduje się na zakup automatycznego ekspresu do kawy, aby w domu uzyskać smak kawy prosto z kawiarni. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach?

Picie kawy z ekspresu jest wygodne i smakowite, ponieważ dzięki takiemu urządzeniu można przygotować dowolną kawę i uzyskać niesamowity aromat. Na rynku znaleźć można mnóstwo modeli automatycznych ekspresów do kawy. Jedne są przelewowe, inne kapsułowe, kolbowe, a w końcu ciśnieniowe. Te ostatnie cieszą się rosnącą popularnością, dzięki temu, że przygotowanie kawy sprowadza się wyłącznie do wlania wody i wsypania ziaren kawy, a efekty są nieporównywalne z innymi. Za jednym przyciskiem ekspres przystępuje do pracy, a po domu rozchodzi się aromatyczny zapach. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, czym różnią się poszczególne rodzaje urządzeń, ale najpierw kilka słów o kawie.

Kilka faktów o kawie

Kawa nazywana jest przez niektórych nektarem bogów. Sporządzana jest z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca. W Europie pojawiła się dopiero około XVI wieku (w Polsce w XVII wieku), a jej pochodzenie wskazuje na Etiopię. Dzisiaj jest najpopularniejszą używką na świecie i głównym źródłem kofeiny. Popyt na nią ciągle rośnie – tylko w 2013 roku zebrano około 8,9 miliona ton surowej kawy.

Pod względem wartości rynek kawy ustępuje tylko rynkowi ropy naftowej. Roczne obroty w 2008 roku sięgały 70 mld dolarów. Szacuje się, że co roku sprzedaż kawy tylko w Polsce rośnie o około 15%, a w 2006 roku wartość sprzedaży osiągnęła 26 mld złotych.

Rodzaje ekspresów do kawy

W ekspresie ciśnieniowym najważniejsze są funkcje, które umożliwiają zaparzenie kilku rodzajów kaw. Cały proces parzenia opiera się na tłoczeniu wody pod ciśnieniem przez zmieloną kawę, dzięki czemu powstaje esencja, czyli espresso, które jest punktem wyjścia do innych rodzajów kaw. Zaletą takiej metody jest to, że wydobywa z kawy to, co najlepsze, czyli białka, tłuszcze i cukry, a pomija substancje, które odpowiadają na przykład za goryczkę czy podrażnienie żołądka. Na plus należy tu zaliczyć wygodę użytkowania, ponieważ jest to automatyczny ekspres do kawy.

Ekspres kapsułkowy to inny rodzaj ekspresu ciśnieniowego, tylko tutaj zamiast zmielonej kawy dodaje się gotowe kapsułki zawierające esencję kawy. Każda kapsułka zawiera odmierzoną ilość kawy dopasowaną pod rodzaj napoju, jaki chce się uzyskać, na przykład do kawy z mlekiem należy wybrać kapsułkę latte, w której znajduje się dodatkowo sproszkowane mleko. Wystarczy włożyć kapsułkę, włączyć ekspres, by za chwilę cieszyć się aromatyczną kawą. Wbrew obiegowej opinii tak przygotowana kawa nie jest podobna ani w smaku, ani w zapachu do kawy instant – mamy tu do czynienia z innym rodzajem napoju, który jest bazuje na esencji kawowej.

Ekspres ręczny jest chyba najbardziej kłopotliwy w obsłudze. Przed przystąpieniem do parzenia kawy należy zmielić ziarna i umieścić je w kolbie. Zasada działania jest podobna, jak w ekspresie ciśnieniowym. Niektóre modele umożliwiają przygotowanie podwójną porcję kawy, mają również osobne dysze do spieniania mleka. Jednak tutaj zdecydowanie takie urządzenia są bardziej wymagające w obsłudze niż automatyczne ekspresy do kawy, za to z łatwością można otrzymać charakterystyczną kremową piankę, która utrzymuje aromat kawy.

Automatyczne ekspresy do kawy

Ekspresy ciśnieniowe mają znacznie uproszczoną obsługę. Co pewien czas wystarczy dolać wodę i dosypać ziarna. Takie rozwiązanie szczególnie jest docenione w biurach, przez osoby zabiegane i wtedy, kiedy z ekspresu korzysta kilka osób, więc musi być on w pełnej gotowości.

Jeśli chodzi o wybór automatycznego ekspresu do kawy, wszystko zależy od własnych preferencji i zasobności portfela. W sklepach można znaleźć modele za 400 złotych, ale i za kilka tysięcy. Parametry techniczne i możliwości modeli z poszczególnych zakresów cenowych można sprawdzić na stronie producenta ekspresów Krups: http://www.krups.com.pl/

Wielu baristów zachęca do zakupu ekspresu wtedy, kiedy od kawy oczekuje się czegoś więcej niż tylko małej czarnej – do tego idealnie sprawdzi się prosty ekspres przelewowy czy kawiarka. W momencie, kiedy gustuje się w cappuccino, americano, latte macchiato, warto rozważyć zakup takiego urządzenia, ponieważ przygotuje on świetną kawę za jednym przyciskiem. Co ważne, niektóre ekspresy mają zaprogramowane aż 17 rodzajów napojów kawowych!

W przygotowaniu kawy najważniejsze są same ziarna kawy. Świeże i aromatyczne pozwolą przyrządzić prawdziwą włoską kawę we własnym domu i dostarczą niesamowitych doznań. Jeśli więc ktoś decyduje się na automatyczne ekspresy do kawy, powinien zaopatrzyć się od razu w dobrej jakości ziarna, z czego najpopularniejsze są arabica i robusta.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!