|   | 

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Wady zgryzu o różnym nasileniu dotykają bardzo wiele osób. Szacuje się, że nawet ponad połowa społeczeństwa boryka się z takimi problemami. Schorzenia zgryzu obecnie można korygować. Do tego celu stosuje się najczęściej różnego typu aparaty ortodontyczne. Rodzaj aparatu dobiera się indywidualnie dla każdego pacjenta. Wybór ten warunkowany jest wiekiem osoby, typem wady zgryzu, a także ogólnym stanem zdrowia jamy ustnej. Aparaty ortodontyczne dzieli się przede wszystkim na ruchome i stałe. Wyróżnia się także nowoczesne aparaty lingwalne.

Aparat ruchomy

Aparat ruchomy inaczej nazywany jest zdejmowanym. Jest o tyle wygodny, że pacjent może go samodzielnie wyjmować. Noszony jest według wskazań lekarza – najczęściej około kilkunastu godzin na dobę i często zakładany na noc. Taki model przeznaczony jest do korygowania niewielkich wad zgryzu i zazwyczaj zbudowany jest z akrylowych płytek oraz drucianych pętli. Ten rodzaj aparatu ortodontycznego szczególnie jest polecany w leczeniu dzieci i młodzieży. Mogą go również stosować dorośli, którzy nie decydują się na aparat stały, a ich zęby wymagają tylko niewielkich korekcji.

Aparat stały

Aparat stały mocowany jest w jamie ustnej na cały okres leczenia. Zbudowany jest przede wszystkim z zamków, łuków, ligatur i pierścieni. Zamki przykleja się po jednym do zębów i łączy łukiem, którego zadaniem jest wytwarzanie siły przesuwającej zęby w pożądany sposób. Ligatury to inaczej gumki, służące do zamocowania łuku w zamkach. Mogą one występować w wielu kolorach, a także być przezroczyste, co wpływa na estetyczny wygląd. Pierścienie aparatu mocowane są na zębach trzonowych i utrzymują łuk we właściwym położeniu.

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów stałych aparatów ortodontycznych. Można je podzielić przede wszystkim ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Te metalowe są najtańsze. Droższe są modele bardziej estetyczne: ceramiczne, a także kryształowe, które są całkowicie przezroczyste. Stałe aparaty to najskuteczniejsze i najlepsze aparaty ortodontyczne dla dorosłych.

Aparat lingwalny

Aparat lingwalny, inaczej nazywany językowym to najnowocześniejszy rodzaj aparatów ortodontycznych. Wyglądem przypomina on model tradycyjny, ale w przeciwieństwie do niego jest mocowany na wewnętrznych powierzchniach zębów od strony języka. Zapewnia więc równocześnie skuteczne leczenie oraz bardzo estetyczny wygląd. Do wad korzystania z niego zaliczają się problemy z wymową, zwłaszcza na początku noszenia.

Decydując się na korekcję wady zgryzu warto pamiętać, aby korzystać z usług renomowanych gabinetów. Bez różnicy, czy będzie to ortodonta w Katowicach, Warszawie, Łodzi, czy w innym mieście Polski ,należy korzystać wyłącznie z porad i usług wykwalifikowanych specjalistów.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!