|   | 

Dom

Farba do betonu - co warto wiedzieć?

Farba betonowa to specjalny rodzaj farby, która nadaje pomalowanym pomieszczeniom efekt dekoracyjnego betonu. W zależności od preferencji i sposobu aplikacji można uzyskać wiele efektów wizualnych. Są to między innymi gładkie powierzchnie lub imitacje betonowych płyt.

Farby betonowe przeznaczone są przede wszystkim do użytku wewnętrznego. Produkty te są niezwykle popularne ze względu na panującą obecnie modę na aranżację wnętrz w stylu industrialnym, surowym i nowoczesnym.

Farba do betonu - jakie są jej właściwości?

Po pierwsze, należy wiedzieć, że większość farb betonowych zawiera farby mineralne, które nie tolerują gipsu. Przed malowaniem w pomieszczeniach z tynkiem gipsowym lub niewielkich powierzchniach, które zostały zagruntowane tym materiałem, powinieneś dwukrotnie zagruntować ściany. Farba betonowa na spoiwie mineralnym nadaje się do bezpośredniego malowania na tynkach cementowych, wapiennych i cementowo-wapiennych. Może być również stosowana do malowania płyt gipsowo-kartonowych, choć ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża do malowania.

Za pomocą farby betonowej można stworzyć wiele efektów dekoracyjnych. Warto zaznaczyć, że farba do betonu może być również wykorzystana do wykonania betonu wibrowanego lub surowego z wżerami. Ostateczny wygląd ścian (mogą wyglądać na gładkie i błyszczące lub chropowate i matowe z charakterystycznymi wżerami) będzie zależał od umiejętności i techniki osoby je malującej.

Farba do betonu

Farba do betonu - jak ją nakładać, aby uzyskać pożądany efekt

Farba do betonu musi być wcześniej przygotowana, tak jak każde inne malowanie. Ze ścian należy usunąć wszelkie zabrudzenia i kurz. Jeśli ściany mają niezwiązane warstwy tynku lub farby, należy je dokładnie usunąć, a następnie pokryć gruntem penetrującym. Po wyschnięciu należy zagruntować całą powierzchnię standardowym preparatem do gruntowania ścian.

Gdy ściana całkowicie wyschnie, można rozpocząć aplikację farby betonowej. Do uzyskania różnych efektów dekoracyjnych potrzebna będzie kielnia murarska. Ważne jest, aby podczas nakładania farby nie pozwolić jej zbyt szybko wyschnąć. Najlepiej malować ściany etapami, po około 1 m2 za każdym razem. Farbę należy nakładać za pomocą wałka. Następnie wygładź ją za pomocą packi. Możesz nakładać farbę na konkretną powierzchnię i formować ją później, jeśli potrzebujesz, aby szybciej wyschła.

Nałóż farbę za pomocą wałka i wygładź ją pacą. Poczekaj, aż lekko wyschnie. Następnie ponownie nałóż farbę na powierzchnię za pomocą wałka. Następnie wygładzaj powierzchnię płaską pacą. Ostateczny odcień oraz intensywność wcierania wpłynie na gładkość Twojej powierzchni. Pamiętaj, aby nie pocierać ścian zbyt mocno, gdyż może to spowodować odpadanie farby. Ostatnim krokiem jest przetarcie ścian miękką szczotką, jeden dzień po zakończeniu wygładzania.

Postępuj zgodnie z tymi instrukcjami, aby stworzyć efekt betonu wgłębnego przy użyciu matowego koloru.

  • Farba betonowa powinna być nałożona na ścianę za pomocą wałka, a następnie wygładzona, aby dopasować się do ziarna za pomocą kielni ze stali nierdzewnej.
  • Po tak przygotowanej ścianie należy pozostawić ją do całkowitego wyschnięcia (co najmniej 12 godzin).
  • Drugą warstwę farby należy najpierw nałożyć za pomocą wałka. Następnie należy ją wygładzić pacą, tworząc nierówności.
  • Po wygładzeniu drugiej warstwy należy ją pozostawić na 24 godziny, a następnie przetrzeć miękkim pędzlem.

Bez względu na to, jaki efekt starasz się osiągnąć i niezależnie od tego, czy farba do betonu jest używana do łazienki czy do kuchni, ważne jest, aby odpowiednio ją zabezpieczyć. Można ją zabezpieczyć specjalnymi woskami i lakierami dekoracyjnymi, które są dostępne w większości sklepów z artykułami malarskimi. Zarówno w przypadku lakieru, jak i wosku wystarczy jedna warstwa, która zapewni odpowiednie pokrycie. Ważne jest, aby podczas nakładania lakieru unikać smug. Mogą one negatywnie wpłynąć na końcowy efekt wizualny.

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!