|   | 

Dom

Pierścionki zaręczynowe z turmalinem

Pierścionek zaręczynowy to tradycja prawdopodobnie starsza od naszej cywilizacji - praktykowano ją już w czasach starożytnych. Symbolizuje zobowiązanie, przywiązanie, obietnicę, ale i miłość, chęć spędzenia z drugą osobą reszty życia. Jest także sygnałem dla innych, mówiącym, że ta osoba planuje już ślub i ma partnera na dobre i na złe. Klasyką zaręczynowej estetyki są pierścionki ze złota, lub w droższym wydaniu z platyny, wysadzane kamieniami szlachetnymi. Zdecydowanie prym wiodą tutaj diamenty - symbol trwałości i czystości intencji, ale też bardzo kosztowne, wartościowe kamienie. Niektórzy jednak poszukują sposobu na przełamanie rutyny i lekkie nagięcie tradycji, wybierając inne minerały. Jedną z ciekawych i rzadko spotykanych propozycji stanowi turmalin. Co to za kamień, jak wygląda, co symbolizuje? Czy sprawdzi się w pierścionku zaręczynowym?  

Geologiczne spojrzenie na turmaliny

Turmaliny są sporą grupą kamieni i różnorodnym wyglądzie. Ich nazwa pochodzi z języka syngaleskiego, jednego z dialektów używanych na Sri Lance, skąd pochodzi wiele tych rzadkich, pięknych kamieni. turmaliny w swojej naturalnej formie przyjmują niezwykle ciekawe kształty. Po oszlifowaniu mogą być różowe, czerwone, błękitne, fioletowe, zielone... Przekrój barw i odcieni jest ogromny. Niektóre z nich wykazują bardzo ciekawe efekty wizualne, jak efekt kociego oka po rozszczepieniu światła lub efekt aleksandrytu - zmianę barwy w zależności od tego, czy oświetla je światło naturalne, czy sztuczne.

Miejsca występowania turmalinów obejmują bardzo duży obszar. Niektóre z ich odmian, drawity, są obecne w Austrii. Verdelity można znaleźć w Brazylii, a sybertyty na Uralu. Turmaliny mają dość sporą twardość, od 7 do 7,5 w skali Mohsa. Elektryzują się i przyciągają pyłki, dlatego trzeba je często czyścić.

pierścionek z turmalinem

Turmalin w symbolice

Symbolika turmalinów zależy w dużej mierze od ich koloru. Najpopularniejszy w pierścionkach zaręczynowych, różowy turmalin symbolizuje miłość, spokój i radość. Turmaliny są także uznawane za kamienie ochronne, które tworzą barierę między ich posiadaczem, a złymi intencjami innych ludzi, negatywnymi emocjami, chorobą, zawiścią. Przyciągają za to kreatywność, inspirują.

Do czego pasują turmaliny?

Pierścionki zaręczynowe z turmalinem często zrobione są ze złota. Szczególnie często wybierany odcień kamienia to różowy, jednak jak zostało powiedziane wyżej, różnorodność jest tu ogromna. Świetnie komponują się z mniejszymi diamentami, a także z turmalinami o innych odcieniach. W połączeniu z ciepłym, żółtym złotem tworzą szczególnie piękny, lekko egzotyczny kontrast.

Czy warto się zdecydować na pierścionek z turmalinem?

Z pewnością jest to wybór mnie popularny, ale zarazem też mniej banalny, niż brylant. Pierścionki zaręczynowe z turmalinem są oryginalne, bardzo interesujące, przykuwają wzrok. Warto wybrać taki pierścionek dla osoby, która ceni sobie indywidualizm. dodatkową zaletą jest ogromny wybór kolorów kamieni. Biżuteria z turmalinami jest piękna, ale też dość kosztowna.

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!