|   | 

Refrakcyjna wymiana soczewek – innowacyjna metoda korekcji wzroku

Wady wzroku mogą naprawdę uprzykrzyć życie – wie o tym każdy, kto zaczyna dzień od założenia okularów. Na szczęście obecnie istnieją inne sposoby na walkę z tymi dolegliwościami – jednym z nich jest refrakcyjna wymiana soczewek. Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewek polecany jest zwłaszcza osobom, które z różnych względów nie mogą poddać się laserowej korekcji wzroku. Na czym więc polega ten zabieg i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Refrakcyjna wymiana soczewek – dla kogo?

Refrakcyjna wymiana soczewek polecana jest osobom zmagającym się z następującymi wadami wzroku:

  • Krótkowzrocznością,
  • Nadwzrocznością,
  • Astygmatyzmem,
  • Starczowzrocznością.

Jak wspominaliśmy we wstępie, refrakcyjna wymiana soczewek powinna zainteresować zwłaszcza osoby, którym zbyt cienka rogówka nie pozwala na wykonanie laserowej korekcji wzroku. Zabieg polecany jest również pacjentom z różnorakimi schorzeniami oczu – takimi jak chociażby zespół suchego oka.

Na czym polega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewek?

Refrakcyjna wymiana soczewek to po prostu usunięcie własnych soczewek i zastąpienie ich nowymi – sztucznymi. Zabieg jest więc analogiczny do zabiegu usunięcia zaćmy – stara soczewka jest rozbijana za pomocą ultradźwięków, a na jej miejscu lekarz umieszcza nową. Implant jest specjalnie przygotowywany dla każdego pacjenta. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym – jest więc całkowicie bezbolesny. Najpierw operuje się jedno oko, a po około dwóch tygodniach następne. Refrakcyjna wymiana soczewek trwa zazwyczaj kilkanaście minut.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem należy udać się na wizytę kwalifikacyjną, przynosząc ze sobą na nią wyniki wykonanych wcześniej badań. Mowa tu o morfologii, oznaczeniu grupy krwi, układzie krzepnięcia. Podczas wizyty lekarz przeprowadza badanie okulistyczne, które ma na celu określenie stopnia zaawansowania wady wzroku i wykrycie ewentualnych schorzeń. Na podstawie wyników badań okulista dobiera odpowiednią moc soczewki.

Rekonwalescencja

Okres rekonwalescencji zawsze zależy od indywidualnego przypadku. Zazwyczaj jest on jednak stosunkowo krótki. Szybki powrót do pełnej sprawności z całą pewnością przyspieszy sumienne stosowanie się do zaleceń lekarskich – przyjmowanie kropli do oczu i uczęszczanie na wizyty kontrolne. Zaleca się również nie męczyć oczu, a także ich nie dotykać i nie przemywać. Przez około miesiąc po zabiegu nie powinno się podejmować aktywności fizycznej, a zwłaszcza dźwigać ciężkich rzeczy. Należy również pamiętać o zakładaniu okularów przeciwsłonecznych przy każdym wyjściu z domu.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!