|   | 

Najpopularniejsze rodzaje wycieraczek samochodowych

W branży motoryzacyjnej zachodzą wciąż dynamiczne zmiany – w miejsce jednych rozwiązań pojawiają się drugie, bardziej innowacyjne, wygodne i efektywne. Tempo tych zmian nikogo jednak powinno dziwić – wszak sektor motoryzacyjny to jeden z największych rynków na świecie, a jego wartość liczy się w setkach miliardów dolarów.

Ten artykuł nie dotyczy jednak komputerów pokładowych czy silników o oszałamiającej mody – dziś napiszemy o wycieraczkach, które, chociaż niepozorne, są przecież niezwykle ważnym elementem wyposażenia każdego wozu.

Wycieraczki samochodowe - funkcje, rodzaje

Chronią przed deszczem, który bez nich okazałby się dla nas poważną przeszkodą w prowadzeniu samochodu – ich wybór, jako że ma wielkie znaczenie, powinien być zatem dokładnie przemyślany. Wycieraczki przegubowe, określane też mianem klasycznych, są w naszym kraju najczęściej wybieranym produktem tego typu. Ich przeznaczeniem są przede wszystkim starsze auta – właściciele nowszych samochodów najprawdopodobniej nie zdołają ich nawet zamontować.

Wycieraczki klasyczne, pomimo przestarzałej dla niektórych konstrukcji, świetnie zdają egzamin przy spokojnej jeździe – zwłaszcza, jeśli nie jeździmy zbyt daleko. Są także jedynym skutecznym rozwiązaniem, kiedy nasze auto wyposażone jest w mocno zaokrągloną przednią szybę – płaskie wycieraczki nie dopasują się bowiem do jej kształtu.

Rodzaje wycieraczek

Wycieraczki bezprzegubowe - maksymalna wydajność

Płaskie wycieraczki wybierane są zwłaszcza przez kierowców rajdowych i wszystkich innych, dla których najważniejsza jest aerodynamika. Opływowy kształt nie jest ich jedyną zaletą – o wiele rzadziej, niż ich tradycyjne odpowiedniki, ulegają korozji, a ponadto łatwiej jest odczepić je od szyby w czasie mrozów.

Przy ich zakupie powinniśmy mieć się jednak na baczności – większość producentów montuje w swoich autach uniwersalne uchwyty na wycieraczki, ale niestety nadal zdarzają się marki, które stawiają na swoje własne rozwiązania. W takich przypadkach kupione wycieraczki mogą nie pasować do naszego samochodu – warto więc wcześniej zapoznać się z wytycznymi, które przygotował dla nas producent.

Kupuj z głową!

Najlepiej jest wybrać się do sklepu ze starą wycieraczką – o ile, rzecz jasna, z jej działania byliśmy zadowoleni. W takich sytuacjach, nawet jeśli na stanie nie będzie tego samego produktu, sprzedawca znajdzie wycieraczki działające w oparciu o identyczne rozwiązania. Nie powinieneś też na zakupie wycieraczek oszczędzać – ich jakość ma duży wpływ na twoje bezpieczeństwo, a różnice między poszczególnymi modelami nie wynosi przecież więcej, niż kilkanaście złotych.

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!