|   | 

Lotnisko w Balicach wymaga rozbudowy

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice to jedno z najważniejszych lotnisk w Polsce. Z roku na rok obsługuje coraz więcej pasażerów, co wymaga odpowiedniej infrastruktury. Dotychczasowa okazuje się niewystarczająca.

Przepustowość lotniska w Balicach – jakie plany?

 

12 mln pasażerów – właśnie taką przepustowość lotnisko w Balicach ma osiągnąć w 2036 r.  Liczba robi wrażenie, niemniej warto przypomnieć, że 2019 r. lotnisko w Balicach zamknęło z wynikiem ponad 8,4 mln obsłużonych pasażerów (o ok. 1,7 mln więcej niż w 2018 r.). Widać wyraźnie, że rozbudowa lotniska to konieczność, aby mogło sprostać rosnącym potrzebom. Nie bez powodu opracowany został „Planu Generalny Lotniska Kraków/Balice”, którego realizację rozpoczęto w 2017 r. Przewiduje on inwestycje opiewające na łączną kwotę 1 mld zł, lecz w praktyce mogą one kosztować nawet 1,5 mld zł. Plan uzyskał akceptację Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach.

 

Pas startowy i terminal pasażerski – kluczowe inwestycje w Balicach

 

Początkowo rozważano modernizację wykorzystywanego obecnie pasa startowego, jednakże dokładne analizy wykazały, że bardziej opłaca się zbudować nowy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powstanie on już niedługo, bo w 2021 r. Wspomniany powyżej plan zakłada również przebudowę terminala pasażerskiego. To druga ważna inwestycja mająca na celu usprawnienie funkcjonowania lotniska w Balicach. Aktualnie powierzchnia terminala wynosi 55 tys. m kw. – ma zostać powiększona do 80 tys. m kw.

 

W Balicach potrzebne są parkingi

 

Rozwój portu lotniczego pociąga za sobą konieczność powiększenia zasobów parkingowych. Rozwiązaniem, dzięki któremu nie dojdzie do zatorów, jest długoterminowy podziemny parking. Lotnisko Balice może się takowym poszczycić – przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez firmę Interparking Polska Sp. z o.o. Parking jest duży (ok. 450 miejsc) – na jego terenie znajduje się też wiata z przystankiem busa, który odwozi pasażerów pod sam terminal. Miejsce na parkingu można zarezerwować online.

Artykuł sponsorowany

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!