|   | 

Dom

Jak prawidłowo odczytywać symbole na metkach?

Pranie praniu nierówne. Delikatne bluzki i grube bluzy raczej nie powinny trafić razem do bębna pralki. Na każdym ubraniu jest metka oznaczeniami sposobu prania, jednak symbole często przypominają piktogramy z rysunków naskalnych. Podpowiadamy, jak je rozszyfrować.

Pranie i sprzątanie na każdej szerokości geograficznej wygląda tak samo. Niezależnie od tego, czy będzie to sprzątanie w Warszawie, Nowym Jorku czy Tokio, zasady dotyczące zastosowania różnych środków chemicznych są zawsze takie same. Dlatego też symbole na metkach mają uniwersalny charakter.

Co możemy znaleźć na metce?

Symbol wiaderka z wodą — informuje, że daną rzecz można prać w pralce, na ogół na symbolu widnieje oznaczenie maksymalnej temperatury, w jakiej można prać.

Symbol wiaderka z wodą z pojedynczym podkreśleniem — oznacza konieczność prania z zastosowaniem programu do tekstyliów. Uprane w ten sposób ubrania nie będą pogniecione ani odkształcone.

Symbol wiaderka z wodą z podwójnym podkreśleniem — informuje o konieczności zastosowania programu do tkanin delikatnych.

Symbol wiaderka z wodą i dłonią – takie ubrania nie nadają się do pralki. Należy je prać ręcznie, starając się nie rozciągać, nie trzeć i nie wyżymać. Suszyć rozłożone na płasko, by uniknąć odkształcenia.

Przekreślone wiaderko z wodą – dana rzecz nie nadaje się do prania w wodzie. Najczęściej trzeba skorzystać z usług pralni chemicznej.

Pusty trójkąt — pozwala na użycie dowolnego rodzaju wybielacza do tkanin.

Trójkąt z dwiema kreskami – daje zielone światło tylko bezchlorowym wybielaczom.

Przekreślony trójkąt – zakaz używania wybielaczy.

Koło w kwadracie – możliwość suszenia w suszarce bębnowej.

Koło w kwadracie z pojedynczym podkreśleniem – konieczność zastosowania cyklu do tekstyliów.

Koło w kwadracie z podwójnym podkreśleniem – konieczność zastosowania cyklu do suszenia tkanin delikatnych.

Koło w kwadracie z oznaczeniem temperatury lub kropkami – informuje, w jakiej temperaturze można suszyć daną rzecz. Im więcej kropek tym wyższa temperatura. Jedna kropka sugeruje konieczność zmniejszenia obrotów.

Przekreślone koło w kwadracie – zakaz suszenia w suszarce bębnowej. Warto rozważyć suszenie w pozycji poziomej.

Okrąg – możliwość prania chemicznego. Nie oznacza to konieczności takiego prania, a jedynie informuje o możliwości, np. w przypadku trudnych do usunięcia plam.

Okrąg z literą „P” - oznacza nakaz prania chemicznego. Takich tkanin nie można prać w tradycyjny sposób.

Okrąg z literą „F” - oznacza delikatne pranie chemiczne.

Przekreślony okrąg – zakaz prania chemicznego.

Żelazko z oznaczeniem kropek – oznacza możliwość prasowania. Im więcej kropek, tym wyższa może być temperatura prasowania. Jeśli na żelazku jest tylko jedna kropka, nie powinno się używać pary podczas prasowania.

Przekreślone żelazko – zakaz prasowania.

Chociaż powyższe symbole wydają się logiczne i proste do zapamiętania, warto mieć w łazience kartkę ze ściągą. Praktyka pokazuje, że tylko fachowe pomoce domowe po jednym rzucie okiem na metkę potrafią bezbłędnie określić sposób prania danej tkaniny. Jeśli pranie nam nie idzie, a mamy dużo ubrań, których nie chcemy zniszczyć, lepiej zatrudnić pomoc domową, choćby na jeden dzień w tygodniu. Dobrą kandydatkę można znaleźć na www.pomocedomowe.pl.

Materiał partnera

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!